Mariusz Pelc
Linux - praktyka administracji

Manufacturer Pelc Mariusz

Książka została napisana w oparciu o wieloletnie doświadczenie autora związane z administracją systemu operacyjnego Linux.
Sales price 48,00 zł
Sales price without tax 45,71 zł
Discount

Preloader

Książka została napisana w oparciu o wieloletnie doświadczenie autora związane z administracją systemem operacyjnym Linux.
Nowoczesna forma prezentacji na zasadzie ilustrowanego zrzutami ekranu opisu w stylu"krok po kroku", jak również dobór zagadnień opisanych w książce jest odpowiedzią na oczekiwania studentów kierunków informatycznych zgłaszanych podczas konsultacji z tym środowiskiem. Ale niniejsza książka pomimo, iż zawiera m.in. szczegółowe instrukcje dotyczące konfiguracji opisywanych zagadnień administracyjnych opracowane w formie zestawu ćwiczeń laboratoryjnych, nie jest zwyczajnym podręcznikiem akademickim czy też pomocą dla nauczycieli prowadzących zajęcia z zakresu administracji systemem operacyjnym Linux.
Książka ta jest zbiorem wielu praktycznych informacji, które będą przydatne nie tylko dla studentów informatyki czy też uczniów liceów ogólnokształcących o profilach informatycznych, ale również w nie mniejszym stopniu zebrane w niej informacje okażą się przydatne dla administratorów lub potencjalnych administratorów osiedlowych lub korporacyjnych sieci komputerowych.
Dzięki dołączonej do książki płycie CD zawierającej opisywane w książce oprogramowanie źródłowe wraz z poprawionymi w niektórych przypadkach przez autora skryptami instalacyjnymi i plikami konfiguracyjnymi, będzie możliwe samodzielne wykonanie od początku do końca każdego, spośród opisywanych, zadań administracyjnych, a przyswojenie wiedzy zdobytej w trakcie lektury niniejszej książki przygotuje jej Czytelnika do samodzielnej administracji systemem operacyjnym Linux.
W książce poruszana jest następująca tematyka:
Środowisko wirtualnego komputera
Instalacja systemu Linux
Wybrane polecenia Linuksa
Programowanie w powłoce – skrypty
Polecenia wykorzystywane do administracji kontami użytkowników
Kompilacja jądra systemu
Quota – przydzielanie zasobów dyskowych dla użytkowników
Administracyjne znaczenie wybranych plików systemowych
Instalacja i konfiguracja serwera DHCP
Instalacja i konfiguracja serwera DNS
Instalacja i konfiguracja serwera WWW
Instalacja i konfiguracja serwera FTP
Instalacja i konfiguracja serwera Samba
Instalacja i konfiguracja serwera Qmail
Linux jako zapora sieciowa
HTB – kontrola przepływu
Oprogramowanie antywirusowe poczty

Premiera 2005 r.
ISBN 83-89529-07-6
Format 230 x160 mm, seria BUM, oprawa miękka
ss.492