John Derbyshire
Obsesja liczb pierwszych


Obsesja liczb pierwszych” Johna Derbyshire`a to książka popularyzująca największy nierozstrzygnięty dotąd problem matematyki współczesnej, słynną hipotezę Riemanna.
Sales price 49,00 zł
Sales price without tax 46,67 zł
Discount

Preloader
„Obsesja liczb pierwszych” Johna Derbyshire`a to książka popularyzująca największy nierozstrzygnięty dotąd problem matematyki współczesnej, słynną hipotezę Riemanna.
Autor przedstawia zarówno genezę powstania hipotezy, jak i wysiłki zmierzające do znalezienia jej potwierdzenia lub obalenia, wysiłki poczynione przez najlepszych matematyków w ciągu ostatnich 150 lat.
John Derbyshire barwnie opisał wiele kwestii matematycznych związanych z tą hipotezą w kontekście historycznym. Niezbędne pojęcia analizy matematycznej i algebry wyższej oraz wynikające z nich fakty potrzebne do zrozumienia istoty hipotezy przedstawiono w bardzo przystępny sposób”.
( fragment Wprowadzenia prof. dra hab. Grzegorza Banaszaka)

Amerykańskie Stowarzyszenie Matematyczne (The Mathematical Association of America) na spotkaniu w Nowym Orleanie w styczniu 2007 roku przyznało „Obsesji liczb pierwszych” Nagrodę Eulera za najlepszą popularnonaukową prezentację zagadnień matematycznych. „Obsesję liczb pierwszych” przełożono na kilkanaście języków.

O autorze:
John Derbyshire jest matematykiem i lingwistą z wykształcenia, a z zawodu analitykiem systemów i uznanym pisarzem. Jego artykuły często ukazują się „National Review” i „The New Criterion”.

Rekomendacje:
„Obsesja liczb pierwszych, świetne dzieło Johna Derbyshire`a (...) przykuwa uwagę czytelnika i pozostawia niezapomniane wrażenie.”
– Arthur Jaffe, Uniwersytet Harvarda

„Książka godna uwagi”
– John F. Nash (laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 r. bohater filmu „Piękny umysł”).

Zobacz również www.riemann.pl

Premiera 12 pażdziernika 2009 r.
Patronat medialny – Radio Afera, www.afera.com.pl
Tłumaczenie: Romuald Kirwiel, Mieczysław Kulas
ISBN 978-83-89529-61-9
Koedycja z Wydawnictwem RK
format A5, obj.468, oprawa miękka